Laptop vs stacjonarny PC

Laptopy zwane również notebookami mają inne wymagania niż stacjonarne PC. Podstawowa cecha laptopów to przede wszystkim mobilność i łączność niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Do najpopularniejszych firm zasypujących użytkowników ofertami laptopów należą Acer, Asus, Dell, HP, IBM, Toshiba, Sony.

Podstawową różnicą między laptopem a stacjonarnym komputerem PC jest to, że laptop posiada niezależne zasilanie, przez co może być używany tam gdzie nie ma stałego dostępu do prądu, czyli np. w czasie podróży.

Druga różnica to wielkość i masa. Panuje tu jednak zasada:

im laptop bardziej funkcjonalny tym jest on cięższy

jednak w porównaniu z komputerem PC laptop jest i tak lekki.

Przedłużacz nie jest już niezbędny

Każdy laptop posiada wewnętrzny akumulator pozwalający na kilka godzin (1h-8h) pracy bez napięcia sieciowego. Energia jest zużywana przez płytę główną laptopa, dyski, napędy, podświetlanie matrycy. Po wyładowaniu baterii konieczne jest podłączenie laptopa poprzez gniazdo zasilania do zewnętrznego zasilacza, w celu naładowania baterii. W czasie ładowania laptop może być włączony, jednak w niektórych laptopach wydłuża to czas ładowania baterii.

Trochę o tym co siedzi w laptopie

Płyta główna stanowi serce każdego laptopa. Znajduje się w niej procesor którego zadaniem jest przetwarzanie programów sterujących działaniem wszystkich podzespołów w laptopie. Ponieważ częstotliwości pracy współczesnych procesorów sięgają kilka milionów Hz, więc powoduje to gwałtowne grzanie się procesora. Ciepło jest skutecznie odprowadzane przez radiator. W celu zwiększenia wydajności odprowadzania ciepła stosuje się wentylator wymuszający ciągły przepływ świeżego powietrza przez radiator. I to właśnie ten wentylator jest głównym źródłem hałasu dochodzącego z laptopa.

Na każdej płycie głównej znajdują się też dwa mostki: północny i południowy (nie mają nic wspólnego z kierunkami świata). Poprzez mostek północny procesor współpracuje z pamięcią RAM, w której przechowuje tymczasowe dane potrzebne podczas operacji obliczeniowych i sterujących. Zadaniem mostka północnego jest również komunikacja między kontrolerem grafiki oraz procesorem. Mostek południowy podłączony do mostka północnego zawiera kontrolery PCI, USB, dźwięku, Ethernetu, dysków (ATA, SATA).

Programy użytkowe i pliki konfiguracyjne są zapisane na dysku twardym HDD. Dane z tego dysku są na bieżąco odczytywane i zapisywane poprzez kontroler dysku. Podobną funkcję pełnią napędy FDD, CD i DVD, z tym że zapisywanie danych na płytach CD i DVD jest możliwe przy użyciu nagrywarki i odpowiednich płyt.

Urządzeniami umożliwiającymi komunikację użytkownika z laptopem są klawiatura i touchpad. Touchpad jest odpowiednikiem myszki w komputerze stacjonarnym. Do laptopa można podpiąć urządzenia zewnętrzne takie jak drukarka, skaner, mysz, aparat fotograficzny przez porty USB, LPT i COM. Każdy laptop posiada zintegrowaną kartę dźwiękową przetwarzającą cyfrowy strumień danych na postać analogową, niezbędną do pracy głośników. Łączność ze światem jest możliwa dzięki bezprzewodowym kartom sieciowym Wi-Fi. Jeżeli laptop nie posiada zintegrowanej karty sieciowej to można ją podłączyć poprzez gniazdo PCMCIA lub MiniPCI.

W laptopie obraz jest wyświetlany na matrycy LCD. Wielkość matrycy ma duży wpływ na wielkość laptopa. Strumień danych posłany jest przez procesor do karty graficznej. Karta graficzna posiada swoją pamięć i procesor graficzny w którym obraz jest przetwarzany na taką postać aby mógł być wyświetlony na matrycy ciekłokrystalicznej. Jednak do wyświetlania obrazu sama matryca nie wystarcza, ponieważ obraz byłby bardzo ciemny a w nocy w ogóle niewidoczny. Po obu stronach matrycy zabudowane są świetlówki podświetlające równomiernie całą powierzchnie matrycy. Problem w tym, że świetlówki wymagają do poprawnej pracy dużo wyższego napięcia niż te które posiada akumulator. Jednak i z tym problemem sobie poradzono przez zastosowanie urządzenia znanego pod nazwą inwerter. Inwerter jest przetwornicą napięcia służącą do podniesienia jego wartości do poziomu przy którym świetlówki mogą poprawnie pracować.